Тема: Написання частки не з різними частинами мови Мета icon

Тема: Написання частки не з різними частинами мови Мета

Реклама:



Скачати 59.43 Kb.
НазваТема: Написання частки не з різними частинами мови Мета
Дата конвертації14.08.2013
Розмір59.43 Kb.
ТипДокументи
джерело

Комунальний заклад освіти «Середня загальноосвітня школа №56»

Дніпропетровської міської ради

Вул.. Скрябіна, 41, тел., факс 23-91-92, 716 41 47






Вчитель-методист

Василенко Катерина Іванівна


Тема: Написання частки НЕ з різними частинами мови


Мета:

Повторити, поглибити, закріпити знання учнів про написання частки НЕ з іменниками, прикметниками, дієсловами, дієприкметниками;

розвивати творчі здібності учнів, увагу, спостережливість;

прищеплювати любов до знань, до рідної мови, до народної мудрості.


Тип уроку: урок-турнір

Обладнання: картки, таблиці

Хід уроку

І. Оголошення теми, мети.

«Глашатай»

Увага! Увага!

Сьогодні планета Земля стане ареною ще небувалого в історії людства турніру. Рівно о 10. 30 схрестять свої мечі і шпаги нездоланна, сили незліченної воїтелька Частка НЕ і бійці зі скромнішими досягненнями, але менш скромними бажаннями перемогти – учні 9 класу СШ № 56.

Просимо всіх роззяв не ловити гав і поспішати на поле бою.

Умови турніру такі:

– виконання кожного завдання, наприклад, на 7 балів, означає, що на 5 балів не довчили, і ці 5 балів зараховуються супернику – Частці НЕ. Судді ведуть рахунок.

Розпочинаємо турнір

І тур – «Розвідка боєм»

Перевірка домашнього завдання.


ІІ тур – Огляд військових частин».

Бесіда про написання частки НЕ з іменниками, прикметниками, дієсловами.

ІІІ тур – «Бій помилкам у зошитах».

Це наша орфохвилинка. Бо Частка НЕ із царства Цариці Орфографії, а про правила в цьому царстві ми забувати не можемо, не маємо права.

На дошці: де (хто), хтозна (чому), будь (який), ні (до) кого, до (в) подоби, на (жаль), с (покон) віку, віч (на) віч, раз (у) раз, будь (з) ким, видимо (не) видимо, аби (чого).

ІV тур. – «Тур знаючих».

2 учні повинні у дві колонки виписати з речень слова з НЕ – разом або окремо.

1. Не одежа красить людину, а добрі діла.

2. Неправдою далеко зайдеш, та назад не вернешся.

3. Згода будує, а незгода руйнує.

4. Слово не горобець: випустиш – не впіймаєш.

5. Жити в неволі нестерпно.

6. Не кажи «гоп», доки не перескочиш.

7. Перемагають труднощі розумом, а небезпеку досвідом.

8. Незнайко на печі лежить, а знайко по дорозі біжить.


V тур. – «Тур знаючих і вмілих»

Відрізнити, де в іменниках частка НЕ нас заплутує, бо вона там не частка, а корінь. Згрупувати іменники, які завжди пишуться разом (там НЕ корінь), і які можуть писатися разом – тоді НЕ є префіксом, і окремо – тоді НЕ є справді часткою. Позначити корінь (1 колонка), префікс (2 колонка).

^ 1 колонка (разом завжди) 2 колонка (і разом, і окремо)
небога небезпека (загроза)

недоліки небилиця (казка)

невдаха неволя (рабство)

ненажера недоля (лихо)

неук недруг (ворог)

немовля неприязнь (ворожість)

невід неспокій (тривога)

недоторканість недовір’я (

недуга неточність (похибка)

невіглас несправедливість (кривда)

небіжчик невчення (дурнішання)

неборак недостача

невістка недисциплінованість


^ VІ тур – «Тур ворогів НЕДО»

Записаний вірш Д. Куровського

Недо – вічний не/дороба,

не/доводько до кінця.

Все йому не/до/вподоби,

Все йому не/до/лиця.

«Не/займай» – не/дочуває,

«Поможи» – не/добачає.

З ним і в школі теж морока:

Не/додума, не/довтне,

Не/довисидить уроку...

Не/додому йде по зміні,

Не/до книжки – на пусте...

Не/доходить до хлопчини, що не/доуком росте.


VІІ тур – «Бліцтурнір» Блискавка

Написання разом і окремо НЕМАЄ і НЕ МАЄ

1. Немає маленьких людей, є лиш душі малі.

2. Хто нічого не робить, той ніколи не має часу.

3. Хто розуму не має, тому й коваль не вкує.

4. Щастя вічного, на жаль, немає.

5. Немає на світі нічого страшнішого за зраду.

6. Вона не має Бога у серці.

7. Життя не має ціни.

8. Немає пісні без любові.

Російська приказка: «На нет и суда нет». – Як нема, то й дарма.


VІІІ тур – «Турнір ерудитів».

НЕ з прикметниками.

  1. Невмирущі пісні склав наш народ.

  2. Душа народу не сліпа, вона стоока.

  3. Без мистецтва життя було б непривітним, незатишним.

  4. Дорога до лісу не далека, але й не близька

  1. У невмілого руки не болять.

  2. Микола вже був не молодий хлопець, а чоловік з довгими вусами.

  3. Незабаром до кімнати зайшов немолодий лікар.


ІX тур – «Тур перекладачів»з російської мови.

  1. неожиданный поступок – несподіваний вчинок;

  2. неряшливый вид – неохайний вигляд;

  3. необозримые просторы – неозорі простори;

  4. неосуществленные мечты – нездійсненні мрії;

  5. непоколебимый характер – незламний характер.



X тур – «Турнір кмітливих».

1. У Росії до революції пани не доїдали, і селяни недоїдали.

2. Рідна мати моя, ти ночей не доспала.

3. Я в школу запізнююсь. бо недосипляю.


Запишіть у дві колонки:

Разом (префікс) Окремо (частка НЕ)

  1. недоплатити здачу; не допустити до іспитів;

  2. недовантажити вагон; не доторкнутися до мрії;

  3. недошити сорочку; не дозволити вийти;

  4. недоїсти кашу; не догнати його;

  5. недолюблювати його; не доб’єшся нічого;

  6. недооцінювати учня; не добачив помилку.


XІ тур – «Турнір уважних».

НЕ з числівниками і займенниками.

  1. Не ти, брате, перший, не ти й останній.

  2. Старезний дуб шумів не один вік.

  3. Для художника треба володіти неабияким талантом.

  4. Гей, у полі та й не перше жито дозріва.

  5. Це вам неабихто, а сам Іван Іванович.

  6. Він сам не свій з переляку.

  7. Та у цьому ділі він не п’яте колесо до воза.


XІІ тур – «Турнір знавців фразеологізмів».

  1. Не бий лежачого – не завдай шкоди слабому.

  2. Непрошений гість гірше татарина – той, хто з’явився без попередження.

  3. Не покладаючи рук – старанно.

  4. Весна не за горами – близько.

  5. Не ликом шитий – здібна людина.

  6. Битий небитого везе – знущатися над постраждалим.

  7. Не всі дома, половина поїхала – про людину дурнувату, несповна розуму.

  8. Сісти не в свої сани – братися не за своє діло.

  9. Серце як не вискочить тривожно, при сильному хвилюванні.

  10. І за вухом не свербить – байдуже.

  11. Мізинця не вартий – нікчемний у порівнянні з кимсь.

  12. Не бачити далі власного носа – бути обмеженим.

  13. Не вартий дірки з бублика – не заслуговує уваги.

  14. Не спіши поперед батька в пекло.

  15. Не в свої сани не сідай – не берись не за своє діло.


XІІІ тур – «Турнір спостережливих».

НЕ з дієприкметниками

^ Разом: Окремо:

незнаний герой не знаний тут

невивчений вірш не вивчений учора

неполоханий птах не полоханий ніким

нечуваний успіх не чуваний ніколи

незадоволені виборці не задоволені зовсім

незасіяне поле ще не засіяне поле


XІV тур – «Турнір переможців».

НЕ з прислівниками

  1. Нелегко бути людиною.

  2. У дружньому колективі непорозуміння тривають недовго.

  3. Тільки той прожив не марно, хто злу ішов наперекір.

  4. Надворі зовсім не холодно.

  5. Сім раз подумай – і зла не вчини, а добро роби не думаючи.

  6. Вітерець з берега несміливо непокоїв море.

XV тур– Підсумки турніру.

XVІ тур – Різнорівневі індивідуальні домашні вправи.

Додати документ в свій блог або на сайт


Реклама:

Схожі:

Тема: Написання частки не з різними частинами мови Мета iconТема: Закріплення правил написання іменників з великої букви. Мета
Мета: закріпити вміння писати власні іменники з великої літери; збагатити знання учнів про історичне минуле столиці нашої держави;...

Тема: Написання частки не з різними частинами мови Мета iconТренінг для вчителів англійської мови Використання інтерактивних технологій на уроках англійської мови Підготувала та провела: Крячун О.І. Учитель англійської мови Вища категорія
Мета: показати шляхи застосування інтерактивних технологій на уроках іноземної мови, навчити різноманітних прийомів вербального та...

Тема: Написання частки не з різними частинами мови Мета iconУрок з логопедії, читання, української мови, математики, «Я і Україна», музики, обра творчого мистецтва
Тема: Диференціація звуків [ш] [с]. Лексична тема «Птахи» Мета: Вчити дітей розрізняти звуки с ш за акустичними та

Тема: Написання частки не з різними частинами мови Мета iconТема: Number six, Hill Street! Construction there is/there are. Мета
Мета: практична: закріпити з учнями нові лексичні одиниці, удоконалювати вміння читати англійської мови, вчити учнів вживати граматичні...

Тема: Написання частки не з різними частинами мови Мета iconТема: Життя суспільства Підтема: Культурний шок (Culture Shock) Мета
Мета: активізувати вживання ло в усному мовленні учнів; вдосконалювати раніше придбанні навики І знання усної мови, використовувати...

Тема: Написання частки не з різними частинами мови Мета iconТема. Складання і розв’язування прикладів на додавання та віднімання. Написання цифр
Мета. Продовжувати вчити складати та розв’язувати приклади на додавання і віднімання, користуючись предметними малюнками, числовим...

Тема: Написання частки не з різними частинами мови Мета iconТема: Вода – колиска життя. Мета
Обладнання: малюнки і фотографії з різними видами води, виставка книг про воду, плакати-вислови, телевізор і відеомагнітофон, диски,...

Тема: Написання частки не з різними частинами мови Мета iconГодина спілкування з теми «краса І сила української мови»
Мета. Показати красу рідної мови; згадати історію виникнення писемності; виховувати любов і пошану до української мови

Тема: Написання частки не з різними частинами мови Мета iconТема уроку
Вступ. Значення мови в житті суспільства. Поняття державної мови. Українська мова – державна мова України

Тема: Написання частки не з різними частинами мови Мета iconТема: Подорож. Підтема: Мета подорожі – Австрія. Мета
Мета. Розвивати навички усного мовлення про географічне положення Австрії, економіку Австрії, корисні копалини, державний устрій

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©navch.com.ua 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи